Скандално пътно-транспортно произшествие в Троян. Пишат акт на невиннен таксиметров шофьор
За скандално пътно-транспортно произшествие, случило се в Троян, съобщи troyan21.com.
Полицейска патрулка удря отзад спрял на знака „Стоп“ таксиметров автомобил , като вината е изцяло на униформения водач.
На произшествието пристига друга патрулка и Николай Николов, пише акт на своя колега – виновника за ПТП-то Людмил Здравков.
Фрапиращото е, че пишат акт и на невинния таксиметров шофьор Пламен Стоянов от „Сити Такси“ за някакво извършено предишно нарушение.
По-късно таксиметраджията разбира, че го обвиняват, защото не спрял на пешеходна пътека и патрулката го била гонила, а той бягал.
„Това не е истина – нито съм бягал, нито са ме гонили, карах бавно и те зад мене, вероятно случилото се е от моментно невнимание. А за пешеходната пътека – там една възрастна жена се канеше да пресича, когато аз бях едва на около 3 метра от пътеката и затова продължих. Нищо нередно не съм направил, нито пък жената е била застрашена“, казва удареният от полицаите водач на такси.

Ето какво гласи ЗДП:
Чл. 113. (Изм. – ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) При пресичане на платното за движение пешеходците са длъжни да преминават по пешеходните пътеки при спазване на следните правила:
1. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;
2. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без необходимост на платното за движение;
3. да спазват светлинните сигнали и сигналите на регулировчика;
4. да не преминават през ограждения от парапети или вериги.
(2) Извън населените места и по двулентовите двупосочни пътища в населените места, когато в близост до пешеходците няма пешеходна пътека, те могат да пресичат платното за движение и извън определените за това места, като при това спазват правилата по ал. 1, т. 1, 2 и 4.
Чл. 114. На пешеходците е забранено:
1. да навлизат внезапно на платното за движение;
2. да пресичат платното за движение при ограничена видимост;
3. да извършват търговия и услуги на платното за движение.
Правото на пешеходеца да пресича на пътека или на което и да е място не е абсолютно. Той би имал предимство само ако е заел пътеката правомерно – да се е съобразил със скоростта, посоката на движение и отстоянието на приближаващите коли и да е сигнализирал водача с ръка за намерението си да пресича.
Тоест ако пешеходец не е стъпил на пешеходната пътека, както в случая, не е задължително да се изчаква.