Проучиха влиянието на тютюневия дим върху деца
През месеците февруари март Д”ПБПЗ” при РЗИ гр. Ловеч по указание на Министерство на здравеопазване и Национален център по обществено здраве и анализи проведе 2 проучвания на територията на обл. Ловеч по Национален план за действие по околна среда и здраве.
С помощта на Директорите на 4 детски заведения в гр. Ловеч се проведе проучване за влиянието на тютюневия дим и др фактори на околната среда влияещи върху здравето и развитието на децата.
Целта е разработване на профилактични мерки за опазване и подобряване здравето на децата.
Проучването обхваща извадка от 100 деца на в. 3-6г., приблизително разпределени еднакво по пол и възраст. Анкетата е анонимна, попълва от родители и включва 72 въпроса разделени в няколко раздела :
1.Общи данни за детето и здравословно състояние – пол, възраст, ръст и тегло при раждане, жилищни условия при които живее детето, боледувало ли е от инфекции на горни дихателни пътища, колко пъти е посещавало болница по повод на някакво заболяване, установени диагнози от лекар.
2.Данни за родители – майка , баща /настойници, приемни родители/ – възраст, професия, пушачи, непушачи, пушене по време на бременност, пуши ли се в къщи при детето.
3.Данни за др. членове на семейството – други членове на семейството живеещи с детето – пушачи, непушачи пушене в къщи при детето. Въпросите в този раздел касаят родителските нагласи и практики като част от проучване на влиянието на тютюневия дим и др. фактори на околната среда върху здравето и развитието на децата.
Всички раздели бяха попълнени от родители и въведени електронно от експерт РЗИ.
Предстои обработване на резултатите от НЦОЗА изготвяне на анализ, съответни профилактични мерки за опазване и подобряване здравето на децата и предоставяне на участващите в анкетирането детски градини.
Второто проучване е свързано със състоянието на спортните бази в училищата на обл. Ловеч
Със съдействието на Директори , медицински специалисти и учители по физ. възпитание бяха обхванати 53 ОУ, СОУ и ПГ на обл. Ловеч. Анкетната карта включва основни показатели за оценка на спортните бази в съответното училище.
Предварително обобщените данни показват, че от 53 у-ща в 30 има строени за целта физкултурни салони, 12 са с приспособени за тази цел и 11 нямат такива.
Съществуващите салони са оборудвани със съответни уреди, като повечето са стари и почти неизползваеми. Новото което е, е обурудване със фитнес уреди. При обследването се установи, че уредите като прозорци, ел. контакти и радиатори са обезопасени т.е не застрашават здравето на учениците.
Друг важен въпрос на който трябваше да се отговори е : Има ли необходимост от ремонт? – 15 от училищата посочиха , че имат нужда от основен ремонт, 8 от козметичен и 2 у-ща заявиха , че имат нужда от построяване на нов физкултурен салон.
Във всички обследвани училища има външни спортни площадки, които са в сравнително добро състояние и се използват по предназначение за провеждане на часове по физическо възпитание и др. спортни игри.
Препоръките които дадоха директорите и преподавателите по физическо възпитание за подобряване условията на спорт в училище са свързани основно с подобряване на спортната база както и закупуване на нови спортни уреди.
Въпреки обаче остарялата спортна база и уреди извън редовните часове по физическо възпитание се провеждат редица спортни занимания като – тенис на маса, участие в общински и областни състезания, туризъм, футбол, волейбол, лека атлетика, народна топка, плуване.
Попълнените протоколи се предоставиха на Националния център за обществено здраве и анализи гр. София за изготвяне на анализ и разработване на съответни мерки за подобряване условията на спорт в училище.