Празник на духа и вярата в храм „Свети Архангел Михаил”в село Трънчовица
Църквата „Свети Архангел Михаил”в католическото село с уникална история и традиции, село Трънчовица отбеляза своя храмов празник на 3 октомври . С величие и смирение, молитвите и песните в църквата, която по архитектура с пищните си стенописи прилича на италианска базилика с великолепна акустика, достигаха до сърцето на всеки мирянин , за да го изпълнят с вяра.
Гости и участници в празника бяха : Монсеньор Страхил Каваленов, отец Паоло, отец Койчо, отец Салваторе, отец Патрик, отец Ярослав, отец Ириней, дякон Томич , Любка Александрова –кмет на община Левски, Дочко Дочев – общински съветник , Магдалена Банчева – кмет на с.Малчика,кмета на с.Трънчовица –Милан Драганов, много трънчовени и вярващи от близките енории .
По време на Тържествената литургия красиви девойки поднесоха дарове подготвени от хората в селото , дарове плод на труда им .
„Усещането , което всеки от нас имаше през цялото време – общите молитвите и песни, в присъствието на толкова свещеници на олтара в изпълнената с вяра църква беше величествено .
Човек наистина излиза по-добър и пречистен, по-вглъбен и зареден от общата енергия на духовен мир. Беше красиво !”споделят за празника в селото.
Село Трънчовица е с богата история и традиции.Родно място на незабравимия Григор Вачков, в него дълги години живее никополският епископ Филип Станиславов ,то е известно и с особения католишки хумор и самобитен , самодеен темперамент.
Сведенията за селището Трънчовица са още от преди XIV в. , а католическата вяра приема след павликянството в началото на XVII век.
Църквата се намира на най- високото и слънчево място в селото .Тя е завършена през 1874г.(4год. преди Освобождението) с инициативата на италианския отец Валенте.
На мястото на сегашната църква , през XVI в. е имало друга , към която никополският епископ Филип Станиславов при преместването си в Трънчовица, в началото на XVII създава второто след Чипровци светско училище. В него се пишело на български. Деца и по-големи са учели новобългарски, математика и история. Твърди се, че именно тук, Филип Станиславов започва подготвката на първата печатна книга на новобългарски език -„Абагар“, отпечатана в Рим през 1651г.
Кметът на община Левски –Любка Александрова подари на отец Енцо красиво издание на книгата. Празникът в село Трънчовица дълго ще помнят всички съпреживели красотата и силата на духа и вярата.