|

Паметник на папа Йоан Павел Втори откриха в Белене

паметник папа1Първият паметник на папа Йоан Павел Втори в България бе открит в Белене. Триметровият монумент се извисява на едноименния площад, който носи името на папата от 2005 година. Фигурата е от бронз, поставена върху гранитен камък.
За откриването на паметника в крайдунавския град пристигнаха президентът Росен Плевнелиев и папският нунций за България монсеньор Анселмо Гуидо Пекорари.

В Белене е най-голямата католическа общност в Северна България. Над половината от 9-те хиляди жители на града изповядват католическата вяра. “Папа Йоан Павел Втори е единственият славянин папа. Той беше първият папа, който посети България. Той беше папата, който обяви за Блажен нашия съгражданин Евегний Босилков. Този паметник е един прекрасен подарък за нашия град и той ще се превърне в един от символите, с които ние в Белене ще се гордеем”, каза в словото си кметът на Белене Момчил Спасов.
“Тук, в родния град на Блажени Евгений Босилков, на метри от най-страшния затвор на репресивната тоталитарна власт, този монумент ще се извисява като вечен символ на вярата и доброто. Плевнелиев припомни изключителната роля на папа Йоан Павел Втори в борбата срещу тоталитаризма. “Религията бе сред основните врагове на тоталитарната държава, а хората, които не се отказваха от нея, бяха обект на гонения. Искрено и силно вярвам, че трябва да разказваме историите на хората, които пред примирението избраха достойнството“, заяви държавният глава. Откриването на паметника стана в деня, в който се почита паметта на блажените свещеници Евгений Босилков от Белене и пловдивчаните Камен Вичев, Павел Джиджов и Йосафат Шишков, разстреляни в Софийския затвор през 1952 година.
По-късно президентът Росен Плевнелиев участва в кръгла маса “Свидетели на вярата през комунистическия режим”. “България е една от малкото европейски страни, в които паметта за жертвите продължава да разделя, а не да обединява нацията. Общността и солидарността са ценностите, които всички ние – политически, религиозни и граждански водачи, сме призвани да възстановим”, заяви той. „Основният урок от комунистическото минало, който не трябва да забравяме е, че силно общество се гради само върху здравите местни общности, които не могат да съществуват без вярата и паметта“, посочи президентът. По думите му преходът ще завърши, когато милионите българи направят своята обективна оценка – за фашизма, за комунизма, за доброто и за лошото и „когато сложим комунизма в музей, в учебниците, по един достоен начин – с истината“.
Енорийският свещеник в Белене отец Паоло Кортези напомни идеята си на територията на бившия лагер на остров Персин в Белене да бъде изграден мемориал на жертвите на всички тоталитарни режими. В края на посещението си в Белене президентът Росен Плевнелиев поднесе цветя пред паметната плоча, поставена на Втори обект в бившия лагер на остров Персин.