Община Левски приключи проект „Укрепване на общинския капацитет в община Левски“
В рамките на проекта бяха реализирани комплекс от дейности насочени към развитие и укрепване на капацитета на персонала на община Левски, ангажиран в обезпечаване задълженията и отговорностите по Закона за социалните услуги /ЗСУ/, Закона за хората с увреждания /ЗХУ/ и Закона за лична помощ /ЗЛП/, което гарантира качеството и ефективността на предоставяните от Община Левски социални услуги.
Проектът се изпълнява 24 месеца, считано от 01.05.2023г., съгласно договор за безвъзмездна финансова помощ № BG05SFPR002-2.002-0172-C01, финансиран по процедура чрез директно предоставяне на БФП BG05SFPR002-2.002 „Укрепване на общинския капацитет“ на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс на Европейския съюз. Общата стойност на проектните дейности възлиза на 105 241 лв.
Постигнати са следните резултати от дейностите по укрепване на общинския капацитет:
- Към администрацията е създаден и оборудван Фронт-офис за социални услуги, чиито функции и цел са свързани с правомощията на общината да управлява всички социални услуги, за които отговаря. По проекта са наети двама сътрудници социални дейности за обслужване на гражданите във фронт-офиса.
- За изпълнение на задълженията и отговорностите на Община Левски по ЗЛП, ЗХУ, както и по ЗСУ, бяха включени общо 17 лица, от които 11 служители на общината и 6 служители на доставчика на социални услуги. Проведено е обучение и супервизия на персонала.
- Обезпечен е механизма по сътрудничество и наблюдение на социалните услуги, чрез Съвета по въпросите на социалните услуги (създаден по чл.27 от ЗСУ).
- Постигнато е по-добро планиране и предоставяне на социалните услуги в общината, чрез извършване на анализи на качеството и ефективността на социалните услуги и разработване на програми за развитие на качеството им, гарантиращи спазването на стандартите.
- Проведени са разяснително-информационни кампании за предоставянето на личната помощ, социалните и интегрирани здравно-социални услуги, както и за възможностите за хората с увреждания.
Изпълнението на проекта допринесе за постигане на основната му цел: плавно и безпроблемно въвеждане на реформите в областта на социалните услуги и личната помощ, както и предоставяне на по-ефективна, ефикасна и качествена грижа на лицата от най-уязвимите групи от населението на община Левски, чрез развитие и укрепване на общинския капацитет на администрацията.