Николай Нанков: Хемус не е приоритет на това правителство, това е катастрофа за Северна България Корнелия Маринова: Противопоставянето на българи срещу българи е престъпление на БСП
АМ „Хемус” не е приоритет на правителството на Орешарски, а това е катастрофа за икономическото развитие на Северна България. Около това се обединиха днес на пресконференция народните представители от ПП ГЕРБ Корнелия Маринова и Николай Нанков. Пред медии те направиха анализ на политическата ситуация в страната в началото на новия политически сезон.
„Както завършихме, така и започнахме новия политически сезон под неспирните протести на гражданите. Подмяната на вота на българските граждани и политиката, която провежда – ако това е политика въобще, кабинетът на Орешарски, по един категоричен начин се явява горивото на тези протести”, подчерта Нанков.
„Наскоро отбелязахме Деня на Съединението, за всичките тези години БСП си позволи да създаде такова разединение в момента в обществото, каквото не е било. Така ли ще работи нацията, ние не искаме това, ние искаме тези настроения да се успокоят. Единството на нацията е много важно и когато противопоставяме хора на хора, българи на българи, както това се случи на 16 август при гласуването на бюджета, това е престъпление на БСП”, подчерта и Корнелия Маринова.
Нанков и Маринова говориха за назначенията по етажите на властта. „Те не бях само първия ден, макар всеки да коментира казуса Пеевски, дава го като основа и повод за започването на протеста през лятото. С Корнелия Маринова си направихме справка – около 40 са подобните назначения в национален план, които не могат да бъдат квалифицирани нито като калинки, нито като друг екземпляр от фауната. Това са назначения по конюнктурно партиен начин чрез апаратни механизми, различни от общоприетите методи – те не са нито експертни, нито по друг начин превъзхождат своите предшественици, без никакъв експертен опит”, подчерта Нанков и даде пример с назначението в министерството на правосъдието, където инженер стана зам.-министър. „Нищо против, ама що пък трябваше да го сложат на правосъдието. Освен по роднинска до първо, второ и трето коляно, те започнаха и по семейна, и по сватовска линия”, възмути се народният представител.
По думите на Нанков Европа не спи, виждат се негативните сигнали от Европейската комисия – при всяка следваща визита в Брюксел, на правителството се орязват средства. Вече имахме три визити и три пъти намаление на бюджета, който ще получим за следващия период – 2014-2020 г. „Убеден съм, че ако продължават с тази политика в близките няколко месеца ще станем свидетели на още по-драстични съкращения. Това се дължи не само на кадровата политика, но като цяло на управленската политика на кабинета. България разчита и ще продължи да разчита в близките 10-15 години на европейската солидарност и на средствата, които получаваме от ЕС”, подчерта още той като акцентира, че каквото и да си говорим без усвояване на този финансов ресурс при това на 100 % ако можем, нищо добро не ни чака в икономическото развитие, още повече в социален план. По думите му широко прокламираното програмно правителство с програмен кабинет се оказа, че няма програма. „Ние не сме я виждали вече трети месец. Щеше да е малко преди лятната ваканция, щеше да е представена първата седмица от новия политически сезон, а още не сме я виждали. То вече е ясно, че програма няма да има. Правителството работи ден за ден, работи на хаос без дори средносрочен времеви хоризонт. За каква устойчива политика можем да говорим – това е също един от факторите за отношението на Европа към нас”, подчерта още той пред медиите.
Според него третият фактор, който е вероятна причина за отношението на ЕК към страната, е безпринципната коалиция между БСП, ДПС и Атака.
„Това, което се случва от 12 май насам подменя по наше дълбоко убеждение онова, което изборите показаха и което хората искаха. Едни са подкрепили БСП, други ДПС, най-голямата част ГЕРБ и в крайна сметка получиха един парламент и едно правителство, които по никой начин не отговарят на техните очаквания. Дори членовете на БСП не знаят програмата на това „програмно” правителство, защото то е направено в тесния семейно-икономически кръг на Станишев. Никой не е гласувал за това „сдружение” на тези три партии. Ние се чувстваме в момента заложници на тази клика и сме твърдо решение тя да не продължава да управлява и в бъдеще страната”, заяви Маринова. Тя цитира депутатът на БСП Янаки Стоилов, който казва, че ако падне това правителство на олигарсите ще дойде по-олигархичен кръг. „Значи този е олигархичен?”, попита риторично Маринова.
В подкрепа на това и Нанков подчерта, че нито един от гражданите не е гласувал за тази коалиция, дори симпатизантите на отделните партии не биха дали вота си, ако предварително тя бе заявена. Особено Атака – каквито процедурни и парламентарни трикове да правят, за да си измият срама от очите, за всеки е ясно, че без подкрепата им нямаше да го има това правителство.
Като експерт по европроекти Николай Нанков алармира, че през тези 3-4 месеца на кабинета нямаме сключени почти никакви договори за безвъзмездна финансова помощ. Много добре знаем в какъв период се намираме в края на 2013 г. – трябва да подпишем всички договори за всички оставащи средства по оперативните програми и да работим активно по договарянето на средства по новия период 2014-2020 г. Ние имаме по някои програми над договорените средства, за да не връщаме в края на 2015 г. и да доведем така нещата, че 100 % от договорените средства да бъдат усвоени. Има програми обаче, по които спешно се нуждаят от разблокиране на средства, имаме рискови проекти, а виждаме, че през тези месеци нищо не се прави, губим време, което е жизнено важно. До края на годината е изключително важно България да усвои тези средства или ще трябва да ги върне. От тези 35 млрд. лева, които ние бяхме договорили предварително, виждаме, че има намаляване по всички оперативни програми – и по регионално развитие, и програмата за развитие на селските райони – там имаме фрапантна разлика от около милиард лева, по ОП Транспорт имаме около 800 млн лв. Трябва да спомена, че при някои от стратегическите инфрастрктурни проекти, които бяха договорени с ЕК да бъдат финансирани и изградени с европейски средства, има сериозно отстъпление. Това е болка и за нас, а и за вас, защото трябва да гледаме през регионална призма, но АМ Хемус вече не е приоритет на правителството за изграждане с европейски средства. Всеки ден регионалният министър говори за концесии – ние сме категорично против за каквито и други форми за изграждането на Хемус освен с европейски средства, които ГЕРБ предварително договори с Йоханес Хан, комисарят по регионална политика. Ако Хемус е в пълен обем магистрала цената е 800 млн. лв. – средства, които са осигурени по ОП Транспорт. Да, факт е, че с един милиард им орязват програмата, но защо трябва да ударят Хемус. Строителство на концесия означава плащането на солена такса за преминаване. Освен това по наше време бяхме изготвили анализ и има опция за намаляване на бюджета на магистралата, като от София до В. Т. е магистрала, а от там до Шумен скоростен път – отстъплението на правителството от този проект е катастрофа за икономическото развитието на Северна България за много дълъг период, заяви с тревога Николай Нанков.
Той алармира и за още нещо, с което Северозападна България и в частност област Ловеч е ощетена от решение на правителството. И тук ще попитам – къде спят депутатите от управляващите три партии, когато се взимат подобни решения. За пилотен проект, по който ще се насочват целеви инвестиции в изостанали райони, се избира Смолян, а не област в Северозападен район, който е най-бедният регион в Европа. Мотивът именно към Смолян да се насочат целево инвестиции по облекчени процедури и по преференциален начин е високото ниво на безработица – не по-високо от Видин и Монтана и почти колкото област Ловеч. Къде е обективизма, принципно взетите решения, а не субективно, на тъмно, под маса… Нас не може да не ни боли като жители на област Ловеч. И пак питам – къде са народните представители от управляващата коалиция, защо те не извоюваха за област Ловеч този проект, обясни Нанков. Той се спря и на новите сметки за ток, като подчерта, че много хора вече негодуват, че уж намален с 5 %, а сметките им за електроенергия са увеличени. Нещата не са така както се представят, заяви народният представител.
В допълнение към дейността на правителството на Орешарски Корнелия Маринова допълни, че не може кадри, които се прокламират като експерти, да нямат и елементарните качества за това. Тя даде пример със зам.-областен управител на област Ловеч, които бил електроинженер. „Къде ли се е проявил досега като такъв… не знам. Сега се спряга името на друг за ВиК експерт, само че с образование текстилен инженер. Но фигурира в предложение на МРР за член на съвета на директорите на ВиК Ловеч. Дори го гласят за изпълнителен директор. Тук става дума за роднинска линия и вие проверете кой на кого е кръстник. Ето и в Ловеч започват тези процеси, заяви Маринова. Тя сигнализира и за проблеми в образованието.
„Имаме сериозни тревоги и по отношение на образованието и начинът, по който в медийното пространство излизат твърде лековато фриволни разсъждения на един или друг министър. Г-жа Клисарова трябва повече да чете, г-н Стойнев и той се изказва неподготвен. Не може делегираните бюджети, нещо, което се отчита като голямо постижение за развитието на училищната мрежа, сега да казва Стойнев, че ще отпаднат. Това връща образованието в 19 век. Още повече Орешарски беше този, който въведе делегираните бюджети. Говорят ли си в тоя министерски съвет, попита риторично Маринова. Тя подчерта, че образованието има нужда от закон, който да отчита променените условия и ние сме внесли такъв законопроект, който при това мина широко обществено обсъждане. Вече мина едно обсъждане в комисия, а междувременно позицията на Министерство на образованието, бе че то ще внесе свой проект за училищно образование. Очевидно ще чакаме още дълго време, а нуждата от закон е крещяща и това трябва да е ясно”, подчерта още Корнелия Маринова.
Двамата народни представители информираха медиите на кои постоянни комисии в Народното събрание са членове. Николай Нанков вече работи в Комисията по регионално развитие и местно самоуправление и Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове. Маринова пък е член на Комисия по наука и образование и Комисията по правата на човека и жалби на гражданите.
Това са ресори, в които и двамата сме работили дълго, ще бъдем в НС докато гражданите го желаят, а докато сме там ще работим за хората и за местната общност, подчерта Маринова.