Най – много коприва, шипка и хвойна може да се намери в Ловешко
От август до октомври, т. г. в общините Ловеч, Априлци, Севлиево и Троян се проведе оценка на запасите от стрък, лист и корен от коприва; плод шипка и плод синя хвойна. Трите вида имат стопански значими запаси в района и се събират традиционно.
Целта на оценката е да бъдат описани стопански значими находища на трите вида, да се регистрира местоположението им, да се опишат условията в местообитанията и да се оценят експлоатационните запаси и възможния годишен добив. Основна задача бе повишаването на знанията и уменията на заинтересованите страни за участие в подобни оценки. Затова в оценката. заедно с експертите и Екипа на проекта. участваха местни събирачи и билкозаготвители, както и експерти-еколози от общинските администрации.
Резултатите от оценката показаха, че в общините Ловеч, Априлци, Севлиево и Троян има значителни запаси от коприва, шипка и хвойна. Находищата им могат ежегодно да осигуряват приходи на местните хора. Те обаче трябва да се пазят и билките да се берат по правилата, за да са лековити и с добра изкупна цена.
По време на теренната работа в четирите общини бяха оценени общо 22 находища на коприва, с обща площ 13,3 ха; 15 находища на шипка, с обща площ 80,22 ха, и 5 находища на синя хвойна с обща площ 32,46 ха.
Експлоатационните запаси от коприва за оценените находища в обхвата на проекта са, както следва:
• За община Ловеч: стрък коприва – 31 023,9 кг, лист коприва – 14 657 кг, корен коприва – 38 089,7 кг;
• За община Априлци: стрък коприва – 13 808,6 кг, лист коприва – 6 523,7 кг, корен коприва – 16 953,5 кг;
• За община Севлиево: стрък коприва – 9 918,6 кг, лист коприва – 4 685,9 кг, корен коприва – 12 177,6 кг;
• За община Троян: стрък коприва 4 292,8 кг, лист коприва – 2 028,1 кг, корен коприва – 5 270,5 кг.
Експлоатационните запаси от плод шипка за оценените находища в обхвата на проекта са, както следва:
• За община Ловеч: 2 739,88 кг.;
• За община Априлци: 1 033,38 кг;
• За община Севлиево: 16 981,13 кг;
• За община Троян: 7 187,47 кг.
Оценката на експлоатационните запаси от плод хвойна е предварителна. Екипът от оценители потвърди информацията от местните събирачи, че тази година има много малко зрял плод от хвойна и събиране през този сезон не би било рентабилно. Очаквания добив от находищата ще бъде определен по-точно през следващия сезон, след оценка на ресурса от зрели плодове. По предварителна експертна оценка от изследваните находища могат да се добият около 11 000 кг зрял плод от хвойна, без да се нанасят щети, така че да има добив и за следващите години.
Необходимо е да има надеждна информация, за да се определя правилно количеството, което може да се ползва от даден вид лечебно растение, така че той да се самовъзобновява и да бъде наличен за години напред. Ето защо Законът за лечебните растения (ЗЛР) въвежда оценката на ресурсите от лечебни растения за стопанско ползване. Оценката има за цел да определи т.нар. експлоатационен запас – количеството полезна биомаса, която може да се събере от даден вид от всички подходящи за събиране находища на вида на дадена територия. Определя се възможният годишен добив за дадена територия, така че да не се нанасят щети на находището и то да може да се самовъзобнови.
Липсата на информация, както за местоположението на конкретни находища на ЛР, така и за техните експлоатационни запаси крие риск от неразумно и свръхползване на ресурсите, което има негативни последствия, както за биоразнообразието, така и за поминъка на местните хора, които се занимават с билкосъбиране. Оценката на запасите, особено на видове, които се ползват в големи количества е важно условие за устойчивото ползване на лечебните растения.
Оценката на запасите от коприва, синя хвойна и шипка в четирите общини е част от изпълнението на проект “Модел за опазване и устойчиво ползване на лечебните растения на общинско ниво с участието на организациите на гражданското общество, местните общности и медиите” финансиран от „Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество” на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Проектът се осъществява от октомври 2013 до октомври 2016 от екип на Фондация „Информация и природозащита”, в сътрудничество с организациите на гражданското общество, местните власти, местните общности и заинтересованите страни. Районът на действие е с център Ловеч, като за голяма част от дейностите обхваща и съседните общини Априлци, Севлиево и Троян.
Основната му цел е да повиши капацитета на неправителствените организации и местните общности в района за устойчиво ползване и опазване на ресурсите от лечебни растения. Районът е един от най-богатите в страната, Европа и Света по ценни за фармацията, козметиката и хранително-вкусовата промишленост растения. Ресурсите му за съжаление не се ползват ефективно за развитие на местната икономика и осигуряване на поминък и допълнителни приходи за местните общности.
За повече информация, се свържете със Светлана Аладжем, Ръководител на проекта на тел. 0899 817 204 и посочените по-долу тел. и ел. поща.