Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов посети Троян
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов посети Троян по повод даване начало за изпълнение на проект „Енергийно обновяване на сграда за обществено обслужване в областта на културата, представляваща Природонаучен музей в с. Черни Осъм, община Троян“, по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ по инвестиция „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на нежилищния сграден фонд“ на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.
Визитата на министър Иванов включваше официална среща в Община Троян, на която кметът Михайлова постави важни за развитието на общината ни въпроси. Сред коментираните теми бе въпросът, който Кметът Михайлова поставя на министрите от всички правителства, а именно възможността за целогодишното преминаване през Троянския проход. Министър Иванов пое ангажимент да бъде проучена възможността за възлагане на предпроектно проучване, което ще даде отговори на всички технически въпроси към настоящия момент по темата.
Михайлова запозна министъра с работата на администрацията по Националния план за възстановяване и устойчивост, по който Община Троян изпълнява 12 бр. проекта на обща стойност 18 218 560,54 лв. По Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. по процедура „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“ Община Троян, като водещ партньор, подаде проектно предложение на стойност 28,1 хил. лв., което ще изпълнява в партньорство с общините Ловеч и Летница, Сдружение „Театрална школа „Нюанси“, гр. Троян и „Общински пазари“-Троян. Инвестицията само за Общината е 19,5 хил. лв. Предложението обхваща дейности по благоустрояване на поречието на река Бели Осъм и осигуряване на сигурност на обществените пространства в гр. Троян – реконструкция на централен площад; изграждане на крайбрежни алеи и зони за отдих; реконструкция на пешеходни мостове; реконструкция на улица и др. В процес на подготовка са две нови концепции в областта на социалната и образователната инфраструктури по втората покана за ИТИ (интегрирани териториални инвестиции).
В Инвестиционната програма за общински проекти, в Приложение №3 към чл. 113, ал. 11 от ЗДБРБ, са включени 39 бр. проекта на Община Троян, на обща стойност 53 092 600 лв. Към момента са подписани и се изпълняват 22 бр. споразумения на обща стойност 31 978 100 лв.
С програмата е подкрепен един от дългоочакваните проекти на общината – многофункционалната спортна зала. Кметът, ръководството на Община Троян и председателят на Общински съвет-Троян посетиха заедно с министър Иванов изграждащата се в момента спортна зала и показаха напредъка от работата. Министър Иванов посети и намиращия се в непосредствена близост стадион „Чавдар“, за който ръководството на Общината търси финансиране за реконструкция.
Повод за днешното посещение на министър Иванов бе официалното начало на изпълнение на проекта за енергийна ефективност в с. Черни Осъм. Официалното събитие уважиха Областният управител г-жа Дора Стоянова, председателят на Общински съвет-Троян инж. Пенков, цялото ръководство на Община Троян, кметовете на селата Черни Осъм и Орешак – Марин Сираков и Мая Найденова, домакинът на събитието – Павлина Иванова, директор на Природонаучен музей – с. Черни Осъм, изпълнителите на проекта: строител – фирма „ЕЛИТ МХ“ ЕООД, гр. Ловеч, с управител Христофор Христов, строителен надзор – фирма „Макрисия“ ЕООД, гр. Варна, с управител Красимир Паралесов, общински съветници, гости.
В обръщението си г-н Иванов подчерта значимостта на музея като културна и образователна институция с дългогодишна история и изрази увереност, че съвместно с намиращото се наблизо училище, те ще продължат да бъдат средище на знание, благодарение на ангажираността на младите хора, работещи там. По думите му, проектът ще допринесе за по-висока енергийна ефективност, ще облекчи финансово общинския бюджет и ще засили интереса на посетителите към уникалната музейна експозиция.
Кметът на Троян, г-жа Донка Михайлова, отбеляза, че Природонаучният музей е най-посещаваната културна институция в общината, с над 40 000 посетители годишно. Тя изрази надежда, че ще бъде осигурено финансиране за дострояването на сградата до музея, с цел там да се развиват научни и образователни дейности, както и за завършване на реконструкцията на единственото у нас училище за планински водачи, разположено в близост.
Проектът за обновяване на музея се реализира с финансовата подкрепа на Националния план за възстановяване и устойчивост чрез процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“, като общата стойност надхвърля 1 млн. лв., от които близо 654 хил. лв. са безвъзмездно финансиране.
Като символичен знак, кметът Михайлова подари на министър Иванов икона на Света Петка, изработена от троянката Стела Василева, а директорът на Природонаучен музей Черни Осъм – снимки, запечатали построяването на музейната сграда.