Маргарита Попова оцени проекта „Час по демокрация” в Езиковата
Вицепрезидентът на Република България Маргарита Попова се срещна с директорите на училищата с преподаване на чужди езици в Ловеч. Повод за това приключилият днес в ловешката Гимназия за чужди езици пилотен проект „Час по демокрация”. Той се реализира по идея на Маргарита Попова и има за цел учениците да изучават основите на демокрацията. Целта на срещата беше, заедно с директора на Ловешката езикова гимназия и негови колеги от други езикови училища да бъде направена първата оценка за резултатите от проекта „Час по демокрация”. Проектът стартира в ловешкото училище с помощта на немска фондация за правно сътрудничество.
Още миналата година беше моя идеята да направим такъв пилотен проект с участието на наши експерти, от Германия и с децата, които се обучават в езиковите училища и да акцентираме върху часовете по право и демокрация, което е много важно и на което трябва да се обръща според мен внимание в горния курс. Това са подрастващите, които са съвременници на един много динамичен, много предизвикателен политически живот. Това са хора, които само след пет, десет години ще седнат на управленски места и е хубаво от рано да говорим по въпросите на демокрацията, за това как се прави демокрация, кой участва в демокрацията, какво означава демокрация и за това, че в центъра винаги и навсякъде стои човекът – просветеният, възпитаният човек, който има широк взор пред себе си и далеч пред себе си, който има визия, перспектива, каза Маргарита Попова.
Работата по проекта беше представена пред директорите на езиковите училища в страната от Петра Шулц, представител на немската фондация за правно сътрудничество. По време на дискусията стана ясно, че когато се започва работата по „Час по демокрация”, първо трябва да се изяснят целите на обучението, кой ще го води, както и формите, под които то ще се извършва. Проектът в Ловеч приключи с положителни резултати, а идеята е той да продължи в другите езикови училища в България. „Аз съм сигурна, че ще продължи, защото директорите имат идея, някои от тях дори желаят тези часове по демокрация да бъдат вписани в техните учебни планове. Но това е една бъдеща задача, задача за по-късно време. Ето така се прави – без пари, без финансиране, една идея, която се прегръща от душа и сърце, намират се последователи, събираме се и го правим”, категорична е вицепрезидентът.
Маргарита Попова уточни, че проектът „Час по демокрация” засега се реализира само в езиковите гимназии, но всеки директор, който желае, може да направи подобни проекти, като не е задължително да са свързани само с демокрацията и правото. Те може да са свързани с духовността, културата, историята. Маргарита Попова увери, че всяко подобно начинание ще има нейната подкрепа.