Магистрат обясни на ловешки ученици същността на наказателното правосъдие

         Какво е престъпление? Какво трябва да е наказанието? Могат ли деца да извършат престъпления и да бъдат осъдени след това?

Това бяха част от въпросите, коментирани по време на първата лекция за новата година от Образователната програма на ВСС и МОН, която Окръжен съд – Ловеч реализира. Темата за наказателното правосъдие беше представена от прокурор Николай Буровски от Районна прокуратура – Ловеч.  Чрез хипотетичен сценарий за посегателство над собственост той предизвика ученици от ПЕГ „Екзарх Йосиф I” да разсъждават и да разберат основни понятия от наказателното правосъдие като „престъпление“, „умисъл“, „съучастие“, „наказателна отговорност“ и др.

         „За да бъде едно деяние квалифицирано като престъпление, то трябва да фигурира в Наказателния кодекс.“, посочи прокурорът.

Още в началото на срещата той разясни кои престъпления са срещу личността и кои – престъпления срещу собствеността. Обясни и разликата между престъпление и нарушение.

Освен престъпленията, в Наказателния кодекс са посочени и съответните наказания, стана ясно по време на лекцията. Единственият компетентен орган, който може да наложи наказание, е съдът, посочи прокурор Буровски.

          Отговаряйки на негови въпроси, десетокласниците самѝ достигнаха до изводите каква е целта на наказанието – извършителят да поеме отговорност за престъплението, да се поправи и превъзпита, но и останалата част от обществото да има предвид какво може да се случи, ако извърши подобно деяние.       

Николай Буровски обърна внимание и върху наказателната отговорност на непълнолетните. Обясни, че малолетните (деца до 14 г.) не носят такава, но остави десетокласниците да отговорят защо.

По време на лекцията прокурорът често използваше примери и от собствената си практика, което допълнително засилваше интереса на учениците най-вече към работата на разследващите.