Информация за трихинелоза
На територията на Република България ежегодно се регистрират епидемични взривове от трихинелоза по хората. Това от своя страна определя тази паразитоза като една от водещите зоонози в страната. През последните 5 години (2008 – 2012г.) възникнаха общо 22 епидемични взрива. От консумиралите 1404 лица, при 342 бе доказана трихинелоза.
По данни на Националния институт по обществено здраве и анализи до края на м.март 2013 година са регистрирани 60 спорадични случая на трихинелоза, възникнали са и два взрива на територията на столична РЗИ и РЗИ Добрич.
Трихинелозата е тежко заразно заболяване, което засяга хората, домашните и диви прасета, мечки, чакали, плъхове, мишки и други. Има важно стопанско и здравно значение, тъй като преболедувалите за дълго остават нетрудоспособни, а понякога и с трайни увреждания.
Причинител на заболяването е малък паразит. Живее в напречно-набраздената мускулатура на различните животни.Човек се заразява след консумация на сурово, полусурово или слабо опушено месо от домашни и диви свине и мечки, заразени с мускулни трихинели.Външният вид на месото на заболелите животни не е променен, защото паразитите са малки и не се виждат с просто око.Разпознават се само след трихинелоскопско изследване.За такъв преглед е необходимо да се вземат парченца месо от дъвкателните мускули или диафрагмата на закланите животни.
Заболявания от трихинелоза се регистрират целогодишно, но най-често в месеците декември-март, когато е разрешено ловуването на диви животни и масово се колят домашни свине.
Първите клинични признаци се появяват средно от 5 до 20 дни. Заболяването може да протече безсимптомно, леко, средно тежко и тежко.Наблюдават се повишаване на телесната температура, оток на клепачите и лицето, мускулни болки в очната, гълтателната и дъвкателната мускулатура.Болните се оплакват от затруднено дъвчене, поглъщане, болки в очните ябълки при движение на очите, двойно виждане.
Освен тези основни симптоми при някои болни могат да се наблюдават редица други прояви – гадене, повръщане, диария, кръвоизливи под ноктите и други.При тежки форми се появяват кожни обриви.
Трихинелозата може да хронифицира и периодично да се появяват слабост и мускулни болки.
За предотвратяване на заболяването се вземат редица профилактични мерки:
-да не се консумира домашно и дивечово свинско месо, непрегледано от ветеринарните специалисти и непреминало през стабилна термична обработка.
-да не се допуска домашните свине да скитат по сметища, животински гробища и трупни ями, където най-често се заразяват с умрели животни и гризачи.
-убитият вреден дивеч /лисици, порове, чакали/ трябва да се заравя дълбоко в земята, за да не се разнася и консумира от лешоядни птици, гризачи, домашни и диви прасета.
-при съмнение за трихинелоза, заболелите лица своевременно да търсят медицинска помощ.
Борбата с трихинелозата ще бъде успешна, ако се води съвместно от здравните и ветеринарни специалисти, членовете на ловно-рибарския съюз и цялата общественост.
РЗИ гр.Ловеч