Изложба „Проф. Анастас Иширков – патриах на българската география” в Ловеч
Изложба „Проф. Анастас Иширков – патриах на българската география” е показана в Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“-Ловеч. Автор на изложбата е доц. д-р Пело Михайлов. Инициативата е по повод 150-годишнината от рождението на ловчалията, основоположник на географската наука в България.
Aнастас Тодоров Иширков е роден на 5 април 1868 г. в град Ловеч. Той е виден български учен, географ и етнограф, университетски преподавател, общественик и дарител, професор в Софийския университет (1909 г.) и действителен член (академик) на Българска академия на науките (1904 г.).
Иширков поставя началото на поселищните и областно-географските проучвания у нас. Основател е на историческата картография в България. Изследванията му са насочени предимно в областта на икономическата география, етнографията, картографията, геоморфологията, хидрологията и климатологията. Автор е на над 240 научни трудове и публикации.
Той е един от инициаторите за издаването на седемтомната краеведска поредица „Ловеч и Ловчанско” и автор на голяма част от поместените статии. През целия си живот дарява средства за родния си град Ловеч. Близо 50 хиляди лева дава за строителство на читалището в града, за прокарване на жп линията Левски – Ловеч, за обзавеждане на старопиталище към женското благотворително дружество в града, за камбанарията на църквата „Св. Богородица“. През 1935 г. подарява на читалище „Наука“ над 960 тома книги, оценени на 50 хил. лв. Обявен е за почетен гражданин на Ловеч.
Основната част от своите спестявания – 900 хил. лева – завещава на Софийския университет като основава два фонда – фонд „Стипендия Анастас Иширков“ и фонд за награда на студентски научни трудове по българска география.
Житейският път на големия учен-географ завършва на 6 април 1937 г. в София.
Изложбата е на разположение на читателите през целият месец април и е ще бъде експонирана във фоайето на културната институция.