Екип на ВСУ „Любен Каравелов“ и Лесотехническия университет победител във втория студентски архитектурен пленер-конкурс
Жени Нанкова, Биляна Йончева, Мариела Павлова от ВСУ „Любен Каравелов“ – София, и Ирен Трайчева от Лесотехническия университет в София са екипът, спечелил втория студентски архитектурен пленер-конкурс, провел се в Ловеч от 19 октомври до днес. Момичетата победиха в надпреварата с ясната си и категорична цялостна концепция за развитието на Деветашката пещера като туристическа дестинация. В предложението си те запазват всички характерни елементи, които са на терена, и ги включват в нова функция.
В разработката си предлагат регенерация на бившите военни обекти и изграждане там на бунгала за посетителите, нова конструкция на комина с място за наблюдение на терена, ситуират стъклена сграда с търговски функции, музеен център, велоалея и екопътека. Голямата награда на организатора на пленера-конкурс община Ловеч – парична премия в размер на 850 лв, им връчи кметът Минчо Казанджиев.
Грамота и книгата „Градът“ получи пак екип от същите висши училища – Иля Денчев и Кристиян Рафаилов от ВСУ „Любен Каравелов“ и Венелина Лазарова от Лесотехническия университет. Книгата е подарък от авторския колектив по идея на двама от авторите – проф. Веселина Троева и проф. Константин Калинов. Грамота и книгата „Градоустройствени паралели България светът – хроника“ бяха връчени от „Общински пазари – Ловеч“ ЕАД – Ловеч, на екипа Станка Станева и Ангел Патраков от ВСУ „Черноризец Храбър“ – Варна, Цветина Кривошиева (Университет по архитектура, строителство и геодезия – София) и Йоан Земярски (Лесотехнически университет). Медийният партньор на пленера – вестник „Строителство. Градът“, присъди награда – грамота и безплатен абонамент за 2015 г., на екипа Жасмина Александрова и Мартин Лазаров от ВСУ „Черноризец Храбър“ и Цветан Михайлов от Лесотехническия университет.
Дадени бяха и две индивидуални награди за особени умения. Те отидоха при Йоан Земярски и Кристиян Рафаилов и са от „Спарки Елтос“ АД – електроинстументи. Предаде ги кметът Казанджиев, който и връчи сертификат за участие на всички студенти, включили се в пленера.
Участие взеха 20 студенти по архитектура от пет ВУЗ-а. Те бяха разпределени в пет екипа и работиха по темата „Благоустрояване и развитие на Деветашката пещера като туристическа дестинация“. Задачата им бе да предложат общо устройствено решение, включващо благоустрояване, изграждане на съпътстваща инфраструктура до пещерата – транспортен и пешеходен достъп, паркиране, изграждане на посетителски център, който да включва представяне на обекта по подходящ начин, зала/място за презентации, експозиции, игри и занятия с ученици, провеждане на събития и други, насочени към природната забележителност, но изнесени извън нейната територия.
Работите им след представяне днес бяха оценени от 5-членно жури, председателствано от арх. Петко Еврев от Националния център за териториално развитие и преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Деветашката пещера е природна забележителност, недвижима културна ценност от национално значение и популярен туристически обект. Има значителен потенциал за развитие, за което е необходимо изграждането на допълнителна посетителска инфраструктура, разположена непосредствено до природната забележителност. Идеята е да се съхранят съществуващите обекти и да се адаптират за нови нужди, като си приложи щадящо отношение към територията с уважение към природата, тоест по-малко вмешателство с ново строителство. В това си намерение община Ловеч ще реализира идеята на спечелилото конкурса предложение.