Доц. Статева: При най-малките прегледът на очите трябва да е като игра
Под формата на игра протичат очните прегледи при най-малките пациенти, разказва плевенският офталмолог доц. д-р Десислава Статева. Също във вид на игра малчуганите трябва неусетно да бъдат убедени да носят очила, ако се налага корекция на зрението. „То няма да осъзнае проблема със зрението си, но в момента, в който усети, че не се измъчва, че ги няма неприятните усещания, то само ще започне да носи очилата. Няма как да убедиш едно дете насила, че нещо трябва да прави.
Напротив, кажеш ли го по този начин, тогава е най-сигурно, че ще стане точно обратното“, усмихва се доц. Статева. Тя има в практиката си много случаи на пациенти в съвсем невръстна възраст, които трябва да носят очила, дори и няколкомесечни бебета. „Самите фирми вече правят очилата така, че да са съобразени с конфигурацията на лицето – с формата на нослето, с ушичките и се правят така, че детето да не може да ги маха, да ги дърпа и да ги сваля“, разказва офталмологът. В ранна възраст се налага очилата да се сменят много по-често, отколкото медицинските причини го налагат, най-вече защото се чупят. „Иначе проследяването обикновено става на шест месеца. Следи се как вървят диоптрите, дали има кривогледство, как вървят нещата. И тогава, ако се налага, сменяме и очилата“, добавя доц. Статева.
На тази малка възраст детето не осъзнава, че не вижда добре, особено ако проблемът е само с едното око. Бебетата не могат да кажат, че имат затруднения. „Тогава особено важни стават профилактичните прегледи, които са задължителни“, казва доц. Статева и напомня на родителите, че детето трябва да се води при офталмолог на един месец, на три месеца, на една годинка, на пет годинки и оттам нататък всяка година. „Именно профилактичните прегледи са това, което може да ни помогне да видим, че има някакъв проблем. Детето не може да ни отговори, но ние имаме начин да видим дали всичко е наред и дали трябва да носи очила, ако има проблем“, обръща се към родителите плевенският очен специалист.
Най-новата придобивка в нейния кабинет наред с всичките си предимства улеснява много прегледите на малки пациенти и прави така, че прегледът наистина да изглежда като игра. „Това е една нова таблица, която включва в себе си много неща, не просто за измерване на зрителна острота. Тя включва в себе си различни видове оптотипи – както за хора, които не познават цифрите, така и за дечица на различна възраст. Можем да видим също така дали децата имат двуочно зрение“, разказва доц. Статева. Таблицата разполага и с 3D тест с очила, с които образът се вижда триизмерен. „Това изследване е много приятно за децата. Те могат да покажат крилцето на пеперудката или ухото на зайчето. Освен това таблицата ни позволява да а изследваме чрез червено-зеления тест, така че да видим дали не сме изписали малко в повече корекция. При рефрактивна хирургия е абсолютно задължително да се прави“, допълва доц. Статева.