|

Годишнината от рождението на Левски беше отбелязана в Ловеч и на Къкринското ханче

179 години от рождението на Васил Левски и 85 години от откриването на първия музей за Апостола в село Къкрина бяха отбелязани днес в Ловеч.
Днес ние изпълняваме нашия дълг към човека, родил се преди 179 години в Карлово, свързан съдбовно с Ловеч. Тези два града са като две части на една везна, от двете страни на величавата снага на Балкана. Една българска Голгота под чийто трънлив път той премина. Вече 179 години заветите на Апостола на свободата продължават да са пътепоказател сред предизвикателствата на днешното време. С тези думи се обърна към присъстващите председателят на ОбС – Ловеч Петър Цолов.
„Уроците на Апостола са безсмъртни и всяко поколение българи е орисано да ги преоткрива и прилага в съвремието. Ние днешните хора, също се опитваме да проникнем в загадката на Апостола. Опитайте да намерите някой чужд национален герой, който поне малко прилича на Апостола. С кого можем да сравним делото и образа на Васил Левски. Някои го сравняват с първия президент на САЩ генерал Джордж Вашингтон, но подобна аналогия изглежда малко нелогична. Джордж Вашингтон е потомствен аристократ, генерал от американската армия, със солидно имущество, а нашият Васил Левски се е родил сред поробения си народ и е записвал всеки изхарчен грош за революцията, той е един гений извървял мъчителния от служител на Бога до водач на Национално-освободителната ни революция“, каза още Петър Цолов.
Застанали пред величествения паметник нека отдадем почит на Дякон Игнатий – Васил Левски, заяви по време на тържествената част и ловешкият митрополит Гавриил.
„Истинският християнин обича с цялата си душа Бога и обича ближния като себе си. Дякон Васил Левски доказал своята любов към Бог и към хората чрез своето самопожертвователно и абсолютно безкористно служение на своя поробен народ“, добави дядо владика.
Ритуалът с поднасяне на венци и цветя продължи и пред барелефа на Васил Левски в двора на Къкринското ханче.
Да помним и почитаме делото на Апостола не е достатъчно. Вече 179 години изминаха от неговото рождение, а ние, всеки един от нас, ние българите изучаваме, прочитаме, разчитаме, опитваме се да проникнем в тайната, в загадката на Апостола. Учени, географи, историци изследват, изучават частица по частица и се опитват да възстановят живота и делото на Васил Левски, заяви в словото си кметът на Ловеч Корнелия Маринова.
„Изучаваме го вкъщи и в училище, художници, поети, писатели го отразяват в своите творби. Същевременно се раждат различни версии за неговото залавяне, за проявите на неговия нечут характер, както го нарича Ботев и се питаме дали това, което се е случило тук, в онази студена зимна утрин на 1872 година е отлично проведена операция на османската власт, в която всеки един е знаел своето място и роля, или е една нелепа случайност, нещо което не са могли това съратниците му да предвидят. Питаме и се дали факта, че историците все още не знаят къде е гробна на Левски не е упрек към нас съвременниците за това, че не достатъчно ревниво пазим народните добродетели, реликвите от времето“, добави Маринова.
Днес в Къкринското ханче бе показана и обогатената му експозиция. С помощта на дарители и доброволци то разполага с аудио-визуални средства, нови осветителни тела, поставени са портретите на Васил Левски, Никола Цвятков и Христо Цонев, както и факсимилета от разпитите им пред следствената комисия в София. Монтиран е екран, на който посетителите могат да гледат документални филми. Зимникът също е променен, в него могат да се видят етнографски културни ценности, макети на традиционните български продукти. Експозицията продължава и отвън, където на специална стена чрез картини и фотографии, е показана дейността на Левски, пътят му към Къкрина, неговото залавяне и др.
По-късно бе прожектиран документалния филм от откриването на ханчето от 1931 г.