Кметът на Ловеч се включи в информационен ден за прилагане на програми за пострадали от домашно насилие. За Ловеч е открит телефон за консултации

Кметът на Ловеч се включи в информационен ден за прилагане на програми за пострадали от домашно насилие. За Ловеч е открит телефон за консултации

За Ловеч е открит телефон 0876 974 944 за консултации, като линията е вход към новосъздадената консултативна услуга с кризисно настаняване

През 2018 година 38 жени у нас са загубили живота си от ръка на техен съпруг, бивш или настоящ, а за тази година убитите жени вече са 25.  Тези тревожни данни  цитира кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова, която се включи на 10 декември в информационния ден по проект: „Прилагане на програми за пострадали от домашно насилие и услуги за работа с извършители на домашно насилие в Ловешки съдебен район“. Събитието бе организирано от Община Ловеч и Фондация „Център Отворена врата“ по техен проект.  

Кметът направи преглед какво досега е направено във връзка с превенцията и борбата с насилието  – създаване на Обществен съвет още през 2016 г., два обекта от типа „Синя стая“,  като единият е Център за обществена подкрепа, Кризисен център, Център за социална рехабилитация и интеграция за лица и деца, жертви на насилие, с места за кризисно настаняване и други. Корнелия Маринова каза още:

„Повишаването на информираността по тези проблеми и подобряването на съвместната работа между неправителствения сектор и ангажираните институции са ключови действия за справяне с насилието. А днешното събитие е една важна стъпка към успешното междуинституциално сътрудничество.“

Психологът Златка Мачева, директор на фондация „Център Отворена врата“, която миналия месец откри Център за социална рехабилитация и интеграция за лица и деца, жертви на насилие в Ловеч, направи презентация по темата. Тя се спря върху явлението фемицид (женоубийство), което е вид престъпление от омраза, както и върху неговите разновидности. Тя похвали Община Ловеч, че още преди три години е създала Обществен съвет за превенция и защита на жертвите на домашно насилие. Шест мерки предвижда Законът за защита от домашно насилие (ЗЗДН), които бяха представени подробно.

„Ние в началото не обърнахме достатъчно внимание , че насилието има две страни – жертва и насилник.  Не може да помагаш само на единия, защото той после се връща в същата стара ситуация и всичко се повтаря. Разбрахме, че извършителят трябва да бъде включен в специализирана програма и да се работи с него. Така още през 2009 година нашият екип написа първата програма за страната и вече десет години я прилагаме в няколко града.“, разказа още Златка Мачева.

Съобщено бе, че за Ловеч е открит телефон за консултации, като линията е вход към новосъздадената консултативна услуга с кризисно настаняване. Номерът е 0876 974 944, има и мейл: opendoor_lovech@abv.bg

На събитието бяха цитирани практики в съдебната система по прилагане на ЗЗДН и програми, свързани с изпълнението на закона. В заседателната зала на Община Ловеч присъстваха представители на държавните институции, неправителствените организации и журналисти.

Община Ловеч, пресцентър

10.12.2019 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *